بند فریمان

بند یا سدّ فریمان، در 85 کیلومتری مشهد و در 10 کیلومتری جنوب شهر فریمان بر روی رودخانه ی فریمان بسته شده است.
این سد یکی از مشهورترین و با ارزش ترین آثار دیدنی و تاریخی فریمان است که شیوه معماری و چگونگی ساختمان سدّ، موجب شگفتی بینندگان می شود.

زمان دقیق احداث بند قریمان مشخّص نیست. برخی می گویند این بند ابتدا هزار سال پیش تا ارتفاع 4 متری ساخته شده است و سپس در زمان صفویان ارتفاع آن را به 20 متر رسانده اند.
تا چند سال پیش، از آب این سدّ، برای تولید برق استفاده می کردند.

 

 

 

تخت جمشید

 

 

تخت جمشید بنای عظیمی است که در دامنه ی کوه رحمت در شمال شهر مرودشت قرار دارد. ساخت تخت جمشید یا پرسپولیس 2500 سال قبل به دستور داریوش هخامنشی آغاز شد و تکمیل آن 120 سال طول کشید. از پلکان ورودی دوطرفه که بالا برویم به دروازه ی ملل وارد می شویم از طریق محوطه ای به کاخ آپادانا می رسیم که بزرگترین کاخ تخت جمشید است. بر روی دیواره های خارجی این کاخ نقش های مختلفی به چشم می خورد. مهم ترین آن ها نقش هدیه آوران است که در آن نمایندگانی از 23ملت مختلف هدایایی برای داریوش آورده اند. تخت جمشید چندین کاخ دیگر هم دارد از جمله: کاخ تچر که بلندترین کاخ تخت جمشید است و به دلیل صیقلی و شفاف بودن سنگ های این کاخ به تالار آیینه معروف است. کاخ صد ستون دومین بنای بزرگ تخت جمشید در شرق آپادانا واقع شده است. تخت جمشید نامی است که مورخین اسلامی بر این مجموعه نهادند.نام اصلی این مکان پارسه یا به قول یونانیان پرسپولیس بوده است. کتیبه های موجوددر تخت جمشید به خط میخی و به سه زبان پارسی باستان، عیلانی، بابلی است که شرح ساختن تخت جمشید اعتقادات مذهبی و شیوه تفکر شاهان هخامنشی در آن نوشته شده است تخت جمشید پس از 190 سال آبادی 2350 قبل توسط اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد

 

*********************

برج قابوس

بلندترین برج آجری جهان
برج قابوس در سال 375 ه . ش(1010سال پیش) به دستور قابوس حاکم گرگان ساخته شد. برج یا گنبد قابوس با 70 متر ارتفاع از سطح زمین بلندترین بنای آجری جهان است . این بنا با آجرهای زرد رنگ و به شکل یک استوانه ی چند وجهی ساخته شده است. برج در شهر گنبد کاووس قرار دارد و نام شهر هم از این بنا گرفته شده است. نام شهر در اصل گنبد قابوس بوده است.

 
 
*****************************************************
 
اصفهان
شهر اصفهان مرکز استان اصفهان است. این شهر در منطقه‏ای نیمه کویری در مرکز ایران و در کنار زاینده‏رود قرار گرفته است. آب و هوای آن معتدل است. شهر اصفهان از روزگاران قدیم به نام‏های آپادانا، آصف‏هان، اسباهان، اسپاتنا، اسپاهان ،آسپدان، اسپینر، اسفاهان، اصپدانه ،انزان، بسفاهان، پارتاک، پاری، پرتیکان، جی، دارالیهودی، رشورجی، سپانه، شهرستان، گابا، گابیان، نصف جهان و یهودیه مشهور بوده است. در شاهنامه فردوسی نیز بارها به اصفهان (سپاهان) اشاره شده.
 

 
آثار تاریخی اصفهان
اصفهان دارای آثار هنری و تاریخی فراوان است از جمله میدان نقش جهان که در آن بازار قیصریه، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و عالی‌قاپو قرار دارد و مِنارْ جُنبان، کوه آتشگاه، چهلستون، چهارباغ عباسی و ساختمان هشت بهشت، کلیسای وانک ،محله جلفا، سبزه میدان، مسجد جمعه، سی و سه پل، پل خواجو، پل شهرستان از زیباترین این آثار تاریخی می‏باشند .
ازمکان های دیدنی اصفهان
از جاهای دیدنی دیگر اصفهان پارک‏های سرسبزی است که در کنار رودخانه زاینده‏رود قرار دارد. باغ گل‏ها و باغ پرندگان از دیگر مکان‏های جالب و دیدنی در اصفهان و کوه صفه در جنوب اصفهان و جزیره بازی و پارک بادی، شهر بازی ملک شهر و شهر بازی آبشار از مکان‏های تفریحی اصفهان می‏باشد.
هنر مردم اصفهان
مردم اصفهان در هنر کاشیکاری، آینه‏کاری، قلم‏زنی، خاتم‏کاری، مس‏گری بسیار معروف هستند.
سوغات اصفهان
معروف‏ترین سوغات اصفهان صنایع دستی و گز می‏باشد. گز یک نوع شیرینی است که با گز انگبین یا ترنجبین شکر بادکا و مغزهای پسته، بادام، فندق یا گردو و گلاب ساخته می‌شود. در گز از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود.
از مکان‏های زیارتی اصفهان
آرامگاه بی‏بی زینب، امامزاده زید، امامزاده سید محمد، امامزاده احمد، امامزاده نرمی و.... و همینطور آرامگاه عالم بزرگ محمَد باقر مجلسی و دیگر بزرگان اصفهان در تخت فولاد و گلستان شهدای اصفهان قرار دارد.
چند عکس زیبا از مکان‏های دیدنی اصفهان
 

عالی قاپو

پل خواجو

ساختمان هشت بهشت در پارک هشت بهشت

پل شهرستان یکی از قدیمی‏ترین پل‏های اصفهان

پل سی وسه پل
 

پل دزفول
قدیمی ترین پل قابل استفاده در جهان
(جدید)

پل دزفول قدیمی ترین پل جهان است که هنوز هم مردم و وسائل نقلیه از روی آن عبور

می کنند. این پل 1500 سال پیش، یعنی در دوره ساسانیان به دست اسیران رومی ساخته

شد وقتی که شاهپور اول پادشاه ساسانی فهمید، برخی از اسیرانش مهندس هستند و تجربه

ساختن پل را دارند به آن ها گفت:«اگر پل محکمی بر رودخانه ی «دز» بسازید تا دو طرف

شهر به هم وصل شود شما را آزاد می کنم.» با ساخته شدن این پل اسم شهر دز پل

(یا به زبان محلی دزپیل) گذاشته شد که به تدریج به دزفول تغییر کرد. این پل یکی از آثار

تاریخی مهم ایران است که با شماره 84 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

این پل چند بار بازسازی شده است.  

 

 

 

دهکده ی چوبی

درکنارجادّه ی تهران-مشهد شهر زیبایی بنام نیشابور قراردارد؛ که به شهرفیروزه           معروف است و آرام گاه شخصیّت های بزرگی مانند خیّام و عطّار است.

در نیشابور، روستایی ساخته شده است که تقریباً همه ی ساختمان های آن از

چوب  است و به همین دلیل به آن دهکده ی چوبین نیشابور گفته می شود. این دهکده یک مسجد چوبی بسیار بزرگ دارد که تنها مسجد چوبی دنیا است.

 تمام اشیای درون مسجد، به جز فرش ها، از چوب است. سازنده ی این مسجد                       خود از اهالی روستاست. مهندس مجتهدی بعد از تمام شدن تحصیلات خود در                  آمریکا، به ایران بازگشته و این مجموعه را ساخته است. این مسجد در مقابل زلزله هایی       با قدرت 7 یا 8 ریشتر مقاومت دارد. در کنار مسجد، موزه و کتابخانه ی چوبی قرار

دارد.

رستوران چوبی و نانوایی چوبی هم از جاهای دیدنی روستاست. نانوایی به شکل                    بانویی است که طَبق ِنان بر سر دارد.

اگر خواستید شب را در این دهکده بمانید، می توانید در اتاق های چوبی و کاه گلی این دهکده به سر ببرید. برای خرید هم 5 فروشگاه وجود دارد. کمی پایین تر از دهکده، روستای ییلاقی درّود قرار دارد که آبشار آن بسیار زیبا است.

 

 

 

دماوند نشانه ی استواری ایرانیان

 

 

در افسانه های قدیمی آمده است که هزاران سال پیش، در اولین روز آفرینش، وقتی خدا می خواست جهان را خلق کند، اول کوه ها را بوجود آورد و کوه اصلی البرز بود. ریشه های این کوه بزرگ پراکنده شد و از این ریشه ها کوههای دیگر سر برآوردند؛ اما دماوند بزرگترین و باشکوهترین فرزند این رشته کوه است. دماوند در فصله 70 کیلومتری شهر تهران قرار دارد و قله ی آن در بیشتر وقت های سال پر از برف است. در دامنه ی این کوه شهری به نام دماوند وجود دارد که از زمانهای قدیم مردم در آن زندگی می کردند ایرانیان باستان عقیده دارند اولین انسان در شهر دماوند زندگی می کرد. درباره ی دماوند افسانه های زیادی وجود دارد. دیو سپید که به دست رستم کشته شد در دماوند زندگی می کرد و دخترش هنوز در یکی از غارهای دماوند نخ ریسی می کند. بعضی می گویند دماوند خانه ی فرشتگان است. بعضی می گویند جادوگران سراسر دنیا در کوه دماوند زندگی می کنند . بعضی می گویند درون دماوند پر از جواهرات است که مارها از آن حفاظت می کنند در شاهنامه آمده است: ایرانیان ضحاک را که پادشاه ستمگری بود به کمک فریدون در یکی از غارهای دماوند زندانی کردند . ضحاک تا پایان عمر جهان در آن غار خواهد ماند. اما مهمترین افسانه ی مربوط به دماوند، قصه ی آرش کمانگیر است. تورانیان که بزرگترین دشمن ایرانیان بودند، به کشور ایران حمله کردند. پس از جنگ قرار شد یک تیر انداز ایرانی از بالای قله دماوند تیری پرتاب کند و هر کجا که تیر فرود آمد مرز ایران و توران باشد. تورانیان تصور می کردند با این کار ایرانیان بخش زیادی از سرزمینشان را از دست می دهند.آرش پهلوان ایرانی ، بالای قله رفت از خدا یاری خواست، تیر را با همه توانش کشید و رها کرد. تیر او هزار فرسخ رفت و به بدنه درختی اصابت کرد آنجا مرز ایران و توران شد. وقتی به سراغ آرش رفتند مرده بود؛ زیرا جانش را در این تیر گذاشته و پرتاب کرده بود. همه این اسطوره ها کوه دماوند را برای مردم ایران جاودانه کرده است. در چشم ایرانیان دماوند یک کوه نیست ، بلکه نشانه ی استواری آن هاست.

 

 

تالاب انزلی

 

تالاب انزلی در حاشیه ی جنوبی دریای خزر، بین شهرهای بندر انزلی، صومعه سرا و رضوان شهر قرار گرفته است. این تالاب بین المللی 200 کیلومتر مربّع مساحت دارد و از مهم ترین دیدنی های استان گیلان است.
این تالاب وسیع با گل ها و گیاهانی مانند لاله ی تالایی، آزولا، لویی و نی پوشیده شده است. این گیاهان از پرندگان مهاجر زیادی پذیرایی می کنند و آن ها را لابه لای خود پنهان می سازند.
در این تالاب 20 گونه ماهی زندگی می کنند که 8 گونه ی آن مهاجر و بقیّه بومی هستند. برخی از معروف ترین ماهی ها عبارتند از: سیم، سوف، اردک ماهی، سفید، ماش، کُلمه، کپور، لای ماهی، سیاه کولی و شاکولی.
عمق متوسط تالاب1/3 متر است و در عمیق ترین قسمت ها به 3 متر می رسد. و مکان مناسبی برای ورزش های آبی مانند اسکی روی آب و قایق رانی است. تالاب انزلی چندین جزیره دارد که مهم ترین آن ها قلم گوده، میان پشته، و تراب گوده است.

************************************

 

اَبیانه
روستای تاریخی و زیبای اَبیانه، بین دو شهر کاشان و نطنز  (استان اصفهان) قرار

گرفته است. این روستا از نطنز 45 و از کاشان 72 کیلومتر فاصله دارد.

 

 

در این روستا می توانیم آثاری از دوران هخامنشیان تا قاجاریّه را ببینیم.

مردم این روستا آداب و رسوم خود، به خصوص طرز لباس پوشیدن سنّتی خود را حفظ

کرده اند.از دیدنی های این روستا به کوچه های سرپوشیده، مسجد جامع قدیمی و

پنجره های بسیار زیبای آن و آتشکدۀ هاریاک می توان اشاره کرد.