دانستنیهای انسان  
 
شمامزه ی غذاها را با زبان خود میفهمید(جدید)

به زبان خود در آینه نگاه کنید، روی آن حدود 9000 برآمدگی کوچک وجود دارد و روی هر کدام از آنها یک پُرز چشایی قرار دارد.
با پُرزهای چشایی می توانید مزه های مختلف را تشخیص دهید.
ما می توانیم چهار مزه را تشخیص دهیم:
شور، شیرین، ترش و تلخ. مزه ی بیشتر غذاها مخلوطی از آن هاست.
بعضی از قسمت های زبان حساس تر هستند. می توانید آزمایش کنید. زبانتان را بیرون بیاورید، مقدار کمی نمک روی نوک آن بریزید، سپس دهان خود را بشویید و دوباره مقدار کمی نمک روی وسط زبان خود بریزید. در کدام قسمت شوری را بهتر حس می کنید؟

 
 
 
 
چه چیزهایی باعث رشد تو می شود؟

برای رشد کردن نیاز به آب، غذا و هوای پاک داری، درست مثل گل های پارک هم چنین به ورزش هایی مثل پیاده روی، دویدن و اسکیت احتیاج داری تا ماهیچه هایت قوی شود.
خوب، بگذر ببینم به غیر از این ها به چه چیزی احتیاج داری؟
بله، خواب و استراحت هم برایت لازم است. به همین دلیل بچه ها بیشتر از بزرگترها می خوابند.

اگر یادت باشد تو از سلول های کوچکی درست شدی که به مروز زمان این سلول ها رشد می کنند و سلول های جدیدی به آن اضافه می شود. دقیقاً مثل زمانی که تو با لگو چیزی را می سازی و مرتباً به تعداد آن اضافه می کنی و مدل تو بزرگ و بزرگتر می شود.
البته در ظاهر شباهتی بین لگوها و سلول ها نیست. چون سلول ها خیلی کوچکند و تو قادری فقط با کمک میکروسکوپ آنها را ببینی. بدن تو از
میلیون ها میلیون سلول تشکیل شده و تعداد آن ها خیلی زیاد است. این طور نیست؟

 
 
 
 
 
نی نی ها هم خاطره دارند!

بچه ها از وقتی که خیلی کوچک اند، می توانند خاطره داشته باشند. آن ها می توانند سه چیز را به یاد بیاورند و حتی اگر ظاهر این چیزها را تغییر بدهیم باز هم آن ها را به یاد می آورند و تشخیص می دهند.
پس باید آموزش نی نی ها را خیلی زود و از یک سالگی شروع کنیم تا ذهنشان بیش تر فعال شود و چیزهای زیادی را در ذهنشان نگه دارند.

 
 
دانستنیهای جانوران   
 

ببرعاشق شنا(جدید)

ببر جانوری سنگین وزن و قدرتمند است. کمتر جانوری از ضربه ی دست آن جان سالم به در می برد. ببرها تنها گربه هایی هستند که از آب و آب تنی خوششان می آید. ببرها در مناطق جنگلی زندگی می کنند؛ از این رو شاید بهتر باشد لقب«سلطان جنگل» را به آن ها بدهیم، چون شیرها در علف زارها زندگی می کنند، نه جنگل.
40 سال پیش آخرین ببر ایران در جنگل گلستان شکار شد. ببرهای ایران در جنگل های شمال زندگی می کردند و به همین خاطر به ببر مازندران مشهور بودند. ای ببر به قدری زیبا بود که آوازه اش تا آن سر دنیا هم رفته بود. بزرگترین نوسینده ی انگلیس، شکسپیر در آثارش از این ببر اسم  می برد. به همان دلایلی که دیگر شیری در ایران نداریم، ببری هم نداریم.

 

/////////////////////////////////////////////

اسب آبی

اسب آبی علف خواراست، دندان های بزرگ و بدن تنومند آن باعث شده است که مخصوصاً برای انسان ها خطرناک باشد. دندان های بزرگ جلویی اسب آبی برای جنگیدن با اسب های آبی دیگر کاربرد دارند. اگر اسب آبی احساس خطر کند، ممکن است به انسان حمله کند.
 
 

 

 

اسکینگ اِشنایدر
نه مار، نه مارمولک

«اسکینگ» نوعی مارمولک است که دست و پاهای بسیار کوتاهی دارد؛ در واقع چیزی بین مار و مارمولک است. آن ها بدن های برّاق و صاف و صیقلی دارند. این مارمولک ها بسیار ترسو هستند و بیشتر وقتها در مخفی گاه های زیر زمینی شان پنهان می شوند؛ به همین خاطر زیاد شناخته شده نیستند.
عکسی که می بینید متعلّق به نوعی اسکینگ، به نام اسکینگ اِشنایدر است.

 

 
دانستنیهای کهکشان  
 
 

برجهای فلکی چه هستند؟ (جدید)

خورشید در طی یک سال از محدوده 12 صورت فلکی می گذرد که به آنها صورتهای فلکی منطقه البروج یا برجهای فلکی می گویند. هر ماه از سال خورشید در یکی از این برج های فلکی است . طالع بینان که معتقدند ستاره ها بر زندگی انسان ها تاثیر می گذارد به این برجهای فلکی خیلی دقت می کنند و از آنها برای طالع بینی استفاده می کنند . آیا دوست داری بدانی برج فلکی ماه تولد تو چه شکلی است ؟

 

 

////////////////////////////////
 
 

زحل چه ویژگی خاصی دارد؟

دو نکته جالب در باره زحل :
-1 وقتی که با تلسکوپ به زحل نگاه کنید، می بینید اطراف این سیاره را حلقه های درخشانی فرا گرفته اند. این حلقه ها زحل را زیباترین سیاره منظومه شمسی کرده اند.


2- زحل از همه سیارات منظمه شمسی سبکتر (کم چگالی تر) است. زحل حتی از آب هم سبکتر است. یعنی اگر می توانستید زحل را درون ظرف بزرگ آبی جای دهید، این سیاره آن قدر سبک بود که روی آب می ایستاد.

 

 

 
 
 
 
کهکشان ها

از زمین، به نظر می رسد فضا پر از ستاره است. اگر در سفری خیالی از زمین بسیار دور شوید و تمام ستاره ها را پشت بگذارید وقتی برگردید و. به هر طرف نگاه کنید، انبوهی از ستاره ها را می بینید که شبیه جزیره های در فضا جمع شده اند. به این جزیره ها کهکشان می گوییم. زمین در کهکشان راه شیری قرار دارد . راه شیری، یک کهکشان مارپیچی شکل است.