بهداشت و سلامت  
 
مسواک زدن(جدید)
«اگر مسواک زدن بر امتم سخت نبود، آن را با هر وضویی واجب می‏کردم».
در اسلام ازمسواک کردن در دستشویی و حمام نهی شده است؛ و آن را مایه خرابی و بیماری دندان دانسته‏اند. .
 
خمیر دندان
 
در اسلام، استفاده از نمک، سرکه و آب برای شستشو و پاکیزه کردن دهان سفارش شده است. امروزه دندان پزشکان، خمیردندان و دهان‏شوهایی را توصیه می‏کنند که حاوی فلوراید باشد. این ماده، برای حفظ دندان در برابر آسیب‏های ناشی از جرم و لایه‏های رسوبی بسیار مفید است و نقش مهمی در پیش‏گیری از ابتلابه بیماری‏های دندان به عهده دارد.
 
زردی دندان
 
پس از هر وعده غذا، رسوبات و لایه‏هایی به دندان‏ها می‏چسبد. این لایه‏ها، گاه بی‏رنگ هستند واگر از روی دندان‏ها برداشته نشوند، می‏توانند با مواد دیگری ترکیب شده وبه رسوب سختی به نام جرم دندان تبدیل شود. این جرم‏ها را فقط دندان‏پزشک یابهداشت کار دهان و دندان می‏تواند از روی دندان پاک کند. پیامبر گرامی اسلام، کسانی را که دندانشان زرد بود و مسواک نمی‏زدند، سرزنش می‏کردند.
 
 
پیام معنوی
 
بهداشت دهان و دندان، ارتباط مستقیم با آرامش روح و روان فرد دارد. دین مبین اسلام به این مسأله هم توجه خاصی فرموده است، به گونه‏ای که رضایت خدا از عبادت را، با دهان و دندان در ارتباط دانسته و می‏فرماید: «با مسواک زدن، دهان پاکیزه و خوشبو می‏شود و مناجاتی که از دهان پاکیزه برخیزد و به آسمان برود، مورد رضایت خداست». هم‏چنین می‏فرماید: «یک نماز که با مسواک زدن خوانده می‏شود، برتر از نماز چهل روزی است که بدون مسواک باشد».
 
فواید مسواک در آینه اسلام
 
در روایات اسلامی، فواید بسیاری برای مسواک زدن نقل شده است که به برخی از آن‏ها اشاره می‏کنیم. «مسواک، نور چشم را زیاد می‏کند، بلغم را از بین می‏برد و حافظه را قوی می‏کند». «مسواک کردن، وسوسه را از سینه برطرف می‏کند و رضایتمندی را به همراه دارد». «فردی که مسواک می‏زند، از رنجِ کندن دندان آسوده است».
 
**********
 
سلامتی و بیداری(جدید)
بیشتر وقت‏ها سالم هستید. بدن شما کارهای زیادی را انجام می‏دهد بدون اینکه شما حتی به آن کارها فکر کنید.
انرژی دارید و می‏خواهید بدوید و بازی کنید. دست‏ها و پاهای قوی دارید. پوست لطیف و سالمی‏ دارید. همه‏ ي فعالیت ها به وسیله‏ ی مغز کنترل می‏شود. در موقع سلامتی شادابتر هستید و هیچ مشکلی ندارید. اگر مدتی غذا نخورید گرسنه می‏شوید.

سلامتی یا بیماری؟
معمولاً در هنگام بیماری، بدن نشانه ‏هایی از خود بروز می‏دهد تا بفهمیم که بیمار شده‏ ایم. حتی از روی این نشانه‏ ها می‏توان نوع بیماری را تشخیص داد. احساس کسالت و خستگی می‏کنید و میل دارید که بخوابید. ممکن است در جایی از بدنتان درد داشته باشید.
یک لحظه بدن شما گرم و داغ است، اما چند لحظه بعد سردتان می‏شود.(تب و لرز)
حالت تهوع و اسهال از نشانه‏ های بیماری هستند. بی‏حوصله می‏شوید و تمایلی به بازی با دوستانتان ندارید.
اشتهای شما کم می‏شود.

درد چیست؟
درد نوعی علامت است که نشان می‏دهد در جایی از بدن مشکلی به وجود آمده است. گاهی وقت‏ها به راحتی می‏توان عضو صدمه دیده را مشاهده کرد، چون مجروح شده است. اما گاهی وقت‏ها جایی از بدن درد می‏کند، در حالی که جای دیگری آسیب دیده است. عفونت لوزه‏ ها با دل درد همراه است در حالی که لوزه‏ ها در گلو قرار دارد.

چگونه سلامتی را حفظ کنیم؟
برای سالم ماندن باید از بدن خود مراقبت کنیم.غذای مناسب کافی و فعالیت ورزشی موجب حفظ تناسب بدن می‏شود. یک بدن متناسب و متعادل می‏تواند به راحتی بر عوامل بیماری‏زا غلبه کند.

بهبود
معمولاً بدن چنان تنظیم می‏شود که بیماری به خودی خود از بین می‏رود. شما می‏توانید با استراحت کردن به بدنتان کمک کنید که سلامتی خود را سریعتر باز یابید. در هنگام استراحت می‏توانید به روشهای مختلفی خود را سرگرم کنید. بازی‏های سبک، تلویزیون، مطالعه و ... توجه و محبت کافی خانواده و دوستان می‏تواند سلامتی را زودتر بازگرداند.اگر با است.
 
 
 
حفظ محیط زیست  
 

تولید گاز از مواد زائد و زباله ها(جدید)

گیاهان پوسیده و فضولات حیوانات و مواد زائد و زباله ها هنگام تجزیه شدن گازی را تولید می کنند به این گاز متان می گویند. امروزه انسان ها این مواد زائد را درون مخزن هایی می ریزند پس از مدتی گاز در مخزن جمع می شود سپس گاز را با لوله کشی به مخزن دیگری انتقال می دهند. این گاز را به شکل های مختلف می سوزانند و انرژی آن را به کار می گیرند. در برخی کشورها این گاز را با لوله کشی به نیروگاه ها می برند و از آن برق تولید می کنند. آنچه در مخزن باقی مانده هم برای کود کشاورزی مناسب است. نیشکر و چغندر قند که مقدار زیادی قند دارند این قند را می توان به الکل تبدیل کرد و برای سوخت اتومبیل ها استفاده کرد در نتیجه در مصرف بنزین که یک سوخت فسیلی است و تمام می شود صرفه جویی می شود.

 
**************
 
 

پزشکان جنگل(جدید)

 


یک روز بهاری با دوستم تصمیم گرفتیم به جنگل برویم دارکوب ها روی درخت های تنومند نشسته بودند .صدای نوک زدن آنها به درخت در جنگل طنین انداز شده بود ما می خواستیم مقداری چوب برای تأمین سوخت کارخانه ی شیشه بری ببریم. می گشتیم درختان خشک شده را پیدا می کردیم و می بریدیم . صدای خش خش اره با صدای تق تق دارکوب ها قاطی شده بود بالاخره بعد از مدتی یکی از درختان کاج افتاد و میوه های کاج روی زمین پخش شد . تصمیم گرفتیم کمی استراحت کنیم دارکوب ها روی درختان دیگر نشسته بودند و هنوز داشتند نوک می زدند. من گفتم بس کنید خسته نشدید ؟دست از سر این درختان بردارید. دارکوب ها به کار خودشان ادامه دادند و بعد از کمی استراحت دوباره مشغول به کار شدیم یکی دو درخت دیگر راهم بریدیم وتکه تکه کردیم و بستیم . نگاهی به درختان دیگر انداختیم تا چندتا از آنها را برای دفعه ی بعد انتخاب کنیم. آن ها تازه تر و سرحال تر مانده بودند . روی هر کدام از آنها یک دارکوب نشسته بود و نوک می زد. با دقت که نگاه کردیم دیدیم دارکوب ها روی تنه درخت یک سوراخ درست کرده اند و از داخل آن چیزهایی در می آورند و می خورند . بیش تر که دقت کردیم دیدیم دارکوب مانند پزشکی که بیمارش را جراحی می کند درخت را نگاه می کرد و هر از گاهی کرمی از تنه ی درخت بیرون می آورد. چندین بار در جاهای مختلف تنه درخت نشست و کارش ر تکرار کرد . او با این کار درخت ها را از خشک شدن و قطع شدن به دست ما نجات می داد. دارکوب ها مانند پزشکان متخصص روی درختان کاج نشسته بودند و آن ها را درمان می کردند. ما تراشه ی پای درختان را جمع کردیم چون می توانستیم از آن تابلوهای تزئینی زیبا تهیه کنیم. من به دوستم گفتم نگاه کن دارکوب ها این جراحان ماهر جنگل کاج ها را از مرگ نجات می دهند و گرنه ما حتماً آنها را می بریدیم. هر دو با چوب های خشک به سمت کارخانه به راه افتادیم.

بهترین باش  
 
با هم نه بی هم(جدید)
آیا تا به حال به زندگی مورچه ها دقت کرده اید؟همه ی مورچه ها با هم تلاش می کنند تا لانه ی خود را بسازند. پس:«همه با هم نه بی هم»
زنبورها برای مراقبت از ملکه و کندو تلاش می کنند و از شهد گل ها عسل درست می کنند. پس:«همه با هم نه بی هم»
قوها برای زندگی، از سرزمین سرد به سرزمین گرم کوچ می کنند. آن ها شادی و لذت پرواز دسته جمعی در آسمان را حس می کنند. قوها به وسیله ی رهبرشان در جای امنی فرود می آیند. پس:«همه با هم نه بی هم»
و اما ما آدم ها،آیا از لحظه ای که به دنیا می آییم تا پایان عمر می توانیم به تنهایی زندگی کنیم ؟ . . .
ما هم برای رسیدن به سرزمین خوشبختی احتیاج به کمک و راهنمایی کسی داریم که بهتر از ما می داند. پس:«همه با هم نه بی هم»
 

 

 
*************
 
 
مسئله ی اصلی چیست؟(جدید)
تصوّر کن که دانش آموزی همسنّ و سال خودت، درست وسط اتاق نشسته و کلی دفتر و کتاب هم دورو برش ریخته. آن قدر ناراحت است که دوست داری کمکش کنی، امّا چه کمکی؟
چه طور می خواهی کمکش کنی وقتی اصلاً نمی دانی که مشکل واقعی او چیست؛ درس امروز معلّم را یاد نگرفته؟ تکالیف زیادی دارد؟ حوصله اش سررفته؟ کتابخانه اش شکسته و حالا جایی برای نگهداری کتاب هایش ندارد؟ معلوم است که تا وقتی مشکل واقعی را ندانیم، راه حلّ مناسبی هم نداریم.
حالا تصور کن در راه نانوایی، متوجه می شوی که پول نان را گم کرده ای. حالا با نارحتی فکر می کنی چه طور می توانی بدون پول، نان بخری؟ آیا باید به رفتن ادامه بدهی تا شاید کسی را در بین راه ببینی و از او کمک بگیری؟ جواب پدرت را چه بدهی که همین امروز صبح سفارش کرد که باید بیش تر مراقب وسایلت باشی؟و...
 
 
راستی مشکل واقعی تو چه بود؟ هر کدام از سؤال هایی که کردی، راه حل های خودش را دارد و حل یک مشکل دیگر در حال حاضر فایده ای ندارد. یکی از بهترین تمرین ها برای حلّ یک مسئله آن است که پیش از طرح سؤال های فراوان دیگر، به این فکر کنی که در حال حاضر مسئله ی واقعی چیست تا راه حلّ مناسب آن را پیدا کنی.