بازی مهندسی
این بازی مهندسی که امروز معرفی می‌کنیم دو دستگیره در دو طرف دارد که با چرخاندن دستگیره‌ها شیب صفحه بازی را مدام باید تغییر داد تا توپ داخل سوراخ‌ها نیافتد.هدف هدایت تیله در طول راه‌های پرپیچ و خم ساخته شده، بدون اینکه داخل سوراخ­ها بیفتد، است.همین الان اگر جعبه خالی دارید، دست بکار شوید و این بازی مهندسی جالب و سرگرم کننده را درست کنید.
چه نیاز است:
جعبه مقوایی
کاتر یا چاقو
چوب بستنی (مدل پهن)
سکه
تیله
چسب حرارتی

روش بازی مهندسی :

با یک جعبه مقوایی در دار کار را شروع کنید.ابتدا در جعبه را ببرید.اگر در جعبه لبه بلندی دارد حدود ۳ سانتی متر(کمتر یا بیشتر بستگی به ارتفاع جعبه دارد) از لبه آنرا قیچی کنید.اینکار کمک می­کند تا شما بتوانید پشت در جعبه را داخل خود جعبه قرار بدهید.(داخل جعبه در سطح پایین­تر قرار می­گیرد).
لبه چوب بستنی ها را با چسب حرارتی مطابق الگوی مسیر بچسبانید تا مسیر درست شود.
 
برای درست کردن سوراخ­ها از سکه استفاده کنید.دور سکه را با مداد بکشید و با چاقو یا کاتر دور آنرا ببرید.
ساخت بازی مهندسی شما تمام شد.در این تصویر بطور کامل نتیجه را می­بینید.
یک سوراخ در گوشه پایین جعبه درست کنید تا اگر توپ داخل یکی از سوراخ­ها افتاد به راحتی در آورید.
 
 
 

اسم و فامیل (جدید)

اسم و فامیل به چند روش بازی می شود:
1-فردی یک اسم نام می برد. نفر بعدی باید اسمی بگوید که با حرفی شروع شود که اسم قبلی با آن تمام شده باشد.
برای نمونه
نفر اول (الهام) نفر دوم (محمد) نفر سوم (دریا) و ...
2- بازیکنان کاغذ و قلم بر می دارند و با هم توافق می کنند 20 اسم بی نقطه بنویسند (مثل محمد، سحر و ...) هر کس زودتر از بقیه 20 اسم را نوشت استوپ می گوید بعد اسم ها را برای یکدیگر می خوانند و اسم های تکراری را خط می زنند هر کس به اندازه ی اسم های غیر تکراری که نوشته است امتیاز می گیرد. بعد از آن 20 اسم یک نقطه می نویسند (مثل بهاره، صبا، بهادر و ...)
3- بازیکنان کاغذ و قلم بر می دارند و جدولی به شکل زیر را روی کاغذ می کشند

اسم دختر

اسم پسر

نام خانوادگی

شهر

میوه

غذا

ماشین

حیوان

و ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بعد یکی از حروف الفبا را انتخاب می کند و جدول را پر می کنند از اسم هایی که می نویسند باید با آن حرف الفا شروع شود. هر کس زودتر جدول را پر کرد استوپ می گوید. و بعد از گفتن استوپ هیچ کس نباید چیز جدیدی بنویسد بعد جدول را با یکدیگر مقایسه می کنند. اگر اسم تکراری نوشته باشند 10 امتیاز می گیرند و اگر اسم تکراری ننوشته باشند 20 امتیاز می گیرند و اگر عقب افتاده باشند یا اسمی را بلد نبوده اند و ستون را خالی گذاشتند امتیازی نمی گیرند در پایان امتیازها را جمع می کند هر کس امتیاز بیشتری بگیرد برنده است.

 
 
 
 

بازی رنگ ها

یه بازی خیلی قشنگ!
یه نفر را به عنوان گرگ انتخاب کنید حالا این شعر و بخونید:
گرگ رنگی! به چه رنگی! به چه رنگای قشنگی؟ توی این دنیای رنگی حالا گرگ باید اسم یک رنگ را به شما بگوید.
حالا همه ی شما باید بدوید و به دنبال آن رنگ بگردید مواظب باشید گرگ شما رو نگیره اگر تا قبل از اینکه رنگ را پیدا کنید گرگ شما رو بگیره نوبت شماست که گرگ بشید. اگر شما زود رنگ را پیدا کنید (قبل از اینکه گرگ شما را بگیره) شما برنده اید و گرگ باید یک رنگ دیگه رو انتخاب کند.

 
 
زوو


بچه ها باید به دو گروه تقسیم بشید گروه گرگ و گروه بره حالا یک خط بکشید یک طرف گروه گرگ بایستد یک طرف گروه بره باید یکی از گروه گرگ ها کله ی زوووو را بگوید و دنبال اعضای گروه بره بدود اگر گرگ تا زمانی که نفسش بند نیامده و هنوز دارد زووو می گوید یکی از اعضای گروه بره را به آن طرف خط ببرد برنده می شود اما اگر بره ها گرگ را تا زمانی که نفسش بند بیاید و زوویش قطع بشود پیش خود نگه دارند گرگ تبدیل به بره می شود.

 
 
 
 
 

 

تیله بازی

بچه ها تیله ها تو نو بیارید تا با هم بازی کنیم اگه تیله ندارید با گردو هم می توانیم این بازی رو انجام بدیم. چند تا تیله روی زمین بذارید. حالا خودتون چند تا تیله بردارید و کمی عقب تر از تیله های روی زمین بنشینید. سعی کنید دقیق نشونه بگیرید و تیله های توی دستتون رو یکی یکی به سمت تیله های جلویی قل بدهید اگر تیله ی شما با تیله های روی زمین برخورد کرد نشون می دهد شما خیلی خوب بلدید نشونه بگیرید و برنده شوید.

 

 

 

سنگ، کاغذ، قیچی

این بازی 2 نفره است:
هشت بسته یعنی سنگ
کف دست باز یعنی کاغذ
دو انگشت اشاره و وسطی (مثل عدد 7) یعنی قیچی
یادتون باشه که
1- قیچی، کاغذ را می برد پس قیچی نسبت به کاغذ برتر است
2- سنگ، قیچی را می شکند پس سنگ نسبت به قیچی برتر است
3- کاغذ دور سنگ می پیچد پس کاغذ نسبت به سنگ برتر است
حالا دو نفر دستهاتون رو ببرید پشت سر خودتون و همزمان بگویید: سنگ، کاغذ، قیچی و دست خودتون رو به شکی یکی از 3 حالت سنگ، کاغذ یا قیچی بیرون بیاورید حالا دست هر کس نسبت به دست دیگری برتر باشد برنده است مثلا اگر مینا سنگ بیاورد و مریم قیچی چون سنگ از قیچی برتر بود مینا برنده است اگر 2 نفر یک شکل آوردید باید بازی را ادامه بدید تا شکل های متفاوت بیاورید.

 

 

 

قلعه

بچه ها به دو گروه گرگ و بره تقسیم می شوند یکی از گروه گرگ ها دنبال بره ها می گذارد و هر کس را بگیرد دستگیر کرده و به گوشه ی دیوار می برد به این گوشه ی دیوار قلعه می گویند. اگر در میان بازی یکی از اعضای گروه بره بتواند به قلعه نزدیک شود و دستش را به بره دستگیر شده بزند او آزاد می شود. این بازی ادامه پیدا می کند تا همه ی بره ها دستگیر شوند بعد جای 2 گروه عوض می شود.

 

 

 

 
 

دستش ده

در این بازی هر چه تعداد افراد بیشتر باشد بیشتر خوش می گذرد. یکی از افراد باید وسط قرار بگیرد و باید سعی کند وقتی بقیه ی اعضا توپ را پاسکاری می کنند (با دست) توپ را از دست آنها بگیرد.

 
 
 
 
 

پینوکیو

یک نفر روی زمین خم می شود و دیگران از روی او می پرند. بعد از پریدن آنها هم یکی یکی خم می شوند تا بقیه از روی آنها بپرند.

 
 
 
 
 
قافیه سازی 

تعدادی از قافیه های این شعر را برداشته ایم و به جایش شماره گذاشته ایم. آیا تو می توانی با توجه به موسیقی و آهنگ ومعنی شعر، از بین کلمه های داده شده، کلمه های مناسب را انتخاب و سر جایشان بگذاری؟

من بُردم

بستنی و کلوچه
به به به، چه شیرین!
زردآلو و آلوچه
به به به، چه........1!

نه نه نه، به این ها
هرگز نمی زنم.......2
شکر خدا روزه ام
از صبح تا سر شب

ای شیطان شکارچی
تور برایم انداختی
لب نزدم به طعمه
من بُردم و تو.......3

لب، دست، باختی، جالب، ترش، است، زیبا، رنگین، دررفتی

 
 
 
 
 
 

شمع، گل، پروانه 

این بازی 3 نفره است هر کدام یک اسم را انتخاب کنید شمع یا گل یا پروانه
حالا دو نفر 2 طرف طناب را بگیرید (طوری که وسط طناب کمی به زمین برخورد کند) نفر سوم وسط بایستد حالا با خواندن شعر شمع، گل، پروانه طناب را بچرخانید و نفر سوم از روی طناب بپرد. نفر سوم روی اسم هر کسی که نتواند از روی طناب بپرد جایش را با آن اسم عوض کند.

 

 

 

 

گل یا پوچ

گل یا پوچ بازی دسته جمعی است اما دو نفر هم بازی می کنند.
در این بازی یک چیز گرد کوچک مثل نخود، سنگ ریزه یا هر چیز کوچک را داخل یکی از دستها قرار می دهید به طوری که بقیه افراد بازی نبینند در کدام دست شماست. حالا دیگران باید حدس بزنند این شی کوچک که همان گل است در کدام دست شماست و کدام دست شما خالی یا پوچ است